Zajęcia teatralne i spektakle

Sobota 16.09.2017

11.00-12.00
“Świat wewnętrzny” – Teatr Ancymon
spektakl dla dzieci i młodzieży
studio teatralne 209

Spektakl inspirowany książką „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke.
Zapraszamy do wyjątkowego przedszkola, gdzie wraz z sympatyczną Panią Miłką, teatralnym Pajacykiem  i bystrymi przedszkolakami poznamy i zrozumiemy to, co tkwi wewnątrz każdej żywej istoty. Emocje, bo o nich mowa są naszymi stałymi towarzyszami od narodzin aż do śmierci. Umilają, ale też uprzykrzają codzienność. Czym one właściwie  są ? Kiedy się pojawiają ? Jak je rozpoznać? Jakie są ich funkcje i rodzaje? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami ?  Dowiemy się tego wszystkiego podczas teatralnej podróży do świata wewnętrznego  człowieka.

 

 

12.30-13.30
Warsztaty teatralne dla dzieci
Instruktor: M. Topolska
studio teatralne 209

 

14.30-16.00
“Złudzenie” – Młodzieżowy Teatr Empiryk
spektakl dla młodzieży i dorosłych
studio teatralne 209

Osoba sięgająca po sławę musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i wymaganiami otaczającego świata. Wraz z popularnością rośnie odpowiedzialność i presja. Coraz trudniej jest poradzić sobie z własnym „ja”. Siedemnastoletnia Alex wygrywa program muzyczny „Mam Głos”. Otwierają się przed nią drzwi do świata show biznesu. Jednak okazuje się, że sława ma też swoją ciemną stronę. Jak Alex zachowa się w obliczu niełatwych wyborów i ich konsekwencji?

 

17.00-18.00
“Piaskownica” – Teatr Ab Intra
spektakl dla młodzieży i dorosłych
studio teatralne 209

Ona i on w piaskownicy. On zajmuje się samochodem i figurką Batmana, ona – lalką. Próba wspólnej zabawy kończy się kłótnią. Ona grozi, że pójdzie do innej piaskownicy. On stara się jej zaimponować i zjada dżdżownicę, co ona kwituje słowem „idiota!”. Wbrew pozorom Piaskownica Michała Walczaka nie jest sztuką o dzieciach i dla dzieci. To przede wszystkim opowieść o dorosłych ludziach, którzy są złaknieni miłości, a jednocześnie jak ognia unikają zaangażowania. „Chciałem zdemaskować, zdjąć patetyczność z tematu związków uczuciowych między ludźmi. Dorośli też są, doświadczając miłości, nie tylko dramatyczni, ale i śmieszni, bezradni, bliscy w reakcjach dzieciom z piaskownicy” – mówi dramatopisarz o swoim tekście.
– Justyna Skalska, KARNET

 

 

19.00
Stand-Up Tomasza Machnickiego
(wyłącznie dla widzów dorosłych)

Pierwszy otwarty wieczór Stand-Up Comedy na Scenie Ab Intra w Nowohuckim Centrum Kultury. Jedna scena, jeden mikrofon, jedna publiczność… i jeden człowiek, który próbuje rozbawić ją do łez. Stand-up nie uznaje kompromisów, ze sceny schodzisz z tarczą lub na tarczy. Do walki o rozbawienie publiczności przystąpi trzech młodych komików wchodzących na scenę krakowskiego stand-upu: Damian Skóra stand-up, Staszek Słodyczka i Tomek Machnicki, który poprowadzi całe wydarzenie. Bez wymyślnych dekoracji i ściśle ustalonego scenariusza. Przygotujcie się na mocne żarty, ostre puenty i zero poprawności politycznej.

Pierwszy raz Stand-up’u na Scenie Ab Intra. Będziemy żartować, próbować, sprawdzać, testować, a wy będziecie mieli okazję zobaczyć to wszystko na żywo, jako pierwsi i to zupełnie za darmo!

Staszek Słodyczka – świeży krakowski stand-uper. Za dnia leniwy, w nocy śpi. Ma wiele interesujących obserwacji świata, ale na scenie woli opowiadać żarty. Zna osobę, która zna osobę, która chodziła na dziwki z Leninem. Czasami za bardzo ufa ludziom, którzy opowiadają, że znają osobę, która chodziła na dziwki z Leninem.

Damian Skóra stand-up – osoba transwiekowa. Dziecko, czasem starzec, zamknięty w ciele młodego mężczyzny. Zwycięzca i jedyny uczestnik plebiscytu na najlepszego stand-upera według jego mamy. W ubiegłorocznym konkursie na najlepszego Damiana Skórę zajął II miejsce. Nagradzany wielokrotnie za wybitne osiągnięcia w języku łacińskim oraz w śpiewie niemym. Karierę przerwało głośne w mediach przyznanie się do niekojarzenia połowy swoich znajomych na facebooku. Teraz wraca ze zdwojoną siłą, aby wywoływać u publiczności mocniejsze wypuszczenie powietrza nosem. Czasem nawet śmiech.

Tomek Machnicki – pochodzi z Nowej Huty i właśnie tam mierzy się z trudami życia codziennego. A potem o tych trudach opowiada na scenie. Nie wygrał żadnego konkursu i nie zdobył żadnej nagrody. Wierzy, że to się zmieni. Zna też inną osobę, która w to wierzy i nie jest z nim spokrewniona. Żałuje, że ma już za sobą swój komediowy trzeci raz, bo w końcu do trzech razy sztuka.

studio teatralne 209

 

Niedziela 17.09.2017

11.00-12.00
Improwizacje teatralne dla młodzieży i dorosłych
Instruktor: M. Topolska
studio teatralne 209

12.00-14.00
Teatrzyk Muzyczny Kamyczek 
zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 6-10 lat
Instruktor: E. Nazim-Zygadło
sala 204

13.00-14.00
“Witek” – Teatr Ab Intra
spektakl dla młodzieży i dorosłych
studio teatralne 209

Czy nadmiar rodzicielskiej uwagi może być równie szkodliwy co jej brak?
Co się dzieje, gdy rodzina gnieździ się w ciasnym mieszkaniu, gdzie atmosfera jest gęsta niczym dym z kościelnego kadzidła, a relacje bardziej napięte niż sutanna brzuchatego księdza?
Odpowiedzi na te pytania, to dopiero początek szczerego dialogu, który dotyka naszych najintymniejszych miejsc. Miejsc, których wstydzimy się pokazywać. Historia dorastającego Witka pokazuje nam, jak bardzo pragniemy szczerości, jednocześnie bojąc się własnego obnażenia. Kontrowersyjne wątki byłyby tylko zabawnym banałem, gdyby nie fakt, że historia jest prawdziwa, boleśnie prawdziwa.

 

14.30-15.30
Warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych
Instruktor: M. Topolska
studio teatralne 209

 

16.30-17.30
“Miłość Don Perlimplina” – Teatr Ab Intra
spektakl dla młodzieży i dorosłych
studio teatralne 209

Perlimplin jest starzejącym się kawalerem, który nigdy nie zaznał romantycznego uczucia. Pierwsze etapy swojego życia dzielił z matką. Po jej śmierci zaopiekowała się nim Marcolfa – bezgranicznie mu oddana służąca. Sąsiedztwem tej pary jest panna na wydaniu – temperamentna Belisa, mieszkająca wraz z matką. Marcolfa i matka Belisy czując się głosem rozsądku doprowadzają do zawarcia małżeństwa swoich podopiecznych.
Te pospolite wątki nie są jednak istotą opowieści. Widz wchodzi w wewnętrzny świat ludzi poszukujących uczucia najwyższego – miłości, a w niej namiętności, intymności,  zaangażowania i wzajemności. W dziewiczych ciałach i duszach małżonków, jako pierwsza budzi się namiętność. Na dalszej drodze ku odwzajemnieniu miłości wkraczamy w obsesyjny umysł mężczyzny, który wikła swą młodziutką żonę w karkołomny eksperyment.
W onirycznym, zmysłowym ogrodzie Perlimplina widzowie stają się świadkami konsekwencji wypierania potrzeb, manipulacji, braku akceptacji, iluzorycznych lęków, paraliżującej nieśmiałości i mocy cielesnej żądzy. Wewnętrznej przemianie człowieka stawia odbiorcę przed próbą odpowiedzi na pytania o wolną wolę i determinizm ludzkiego losu.
Spektakl adresowany do wszystkich, którzy cenią sobie w teatrze metafizyczną atmosferę z nutą komizmu oraz emocjonalność i szczerość przekazu. To wszystko prowadzi nas do przeżycia katharsis.

Dodaj komentarz